عجیب‌ترین پل‌های جهان

“چشم تیانجین” تنها یک پل ساده نبوده و چرخ‌و‌فلکی که در میان آن قرار گرفته، نظر هر بازدیدکننده‌ای را به سوی خود جلب می کند. این پل که با احتساب چرخ‌و‌فلک خود ۳۹۴ فوت ارتفاع دارد، بر فراز رودخانه “های هه” در شمال چین قرار دارد.

اکثر پل‌ها برای انجام ماموریتی ساده طراحی می شوند که انتقال مردم و وسایل نقلیه از نقطه الف به نقطه ب در کارآمدترین شکل ممکن را شامل می شود. اما آیا این سازه‌های بزرگ می توانند به جاذبه‌ای سرگرم کننده و تفریحی مبدل شوند؟ برخی مهندسان و طراحان در پاسخ به این پرسش، آزادی بیشتری به تصورات خود داده و پل‌هایی زیبا، عجیب، متحیر کننده و برخی مواقع با طراحی‌های پیچیده را خلق کرده‌اند.

در ادامه این مطلب برخی از عجیب‌ترین پل‌های جهان را معرفی می کنیم که عبور از آنها می تواند موجب شگفتی شما شود.

چشم تیانجین، تیانجین، چین
1435_183

“چشم تیانجین” تنها یک پل ساده نبوده و چرخ‌و‌فلکی که در میان آن قرار گرفته، نظر هر بازدیدکننده‌ای را به سوی خود جلب می کند. این پل که با احتساب چرخ‌و‌فلک خود ۳۹۴ فوت ارتفاع دارد، بر فراز رودخانه “های هه” در شمال چین قرار دارد. چرخ‌وفلک این پل شش بانده، دارای ۴۸ کابین است که هر کدام از آنها گنجایش ۸ نفر را دارد. یک دور کامل این چرخ فلک به مدت نیم ساعت طول کشیده و از این رو، گزینه‌ای عالی در هنگام ترافیک‌های سنگین محسوب می شود!

پل لِگو، ووپرتال، آلمان
1437_312

پل‌های اندکی در جهان وجود دارند که منظره قسمت پایینی آنها نیز جالب توجه باشد. این سازه به ظاهر عادی، توسط هنرمندی خیابانی که به نام “مگ ایکس” شناخته می شود طی یک بازه زمانی چهار هفته‌ای به یک پل لگو شکل عظیم مبدل شده است. بی شک، برای افرادی که از زیر پل لگو عبور می کنند، حسی نوستالژی تداعی می شود.

پل غلتان، لندن، انگلیس
1438_111

شرکت معماری “هیثرویک استودیو” طراحی پلی که روی کانال “گراند یونیون” در حوزه رودخانه “پادینگتون” لندن قرار بگیرد، در شرایطی که همچنان به قایق‌ها اجازه عبور می دهد را به بهترین شکل ممکن انحام داده است. پلی عجیب و البته با طراحی هوشمندانه که از هشت بخش یکسان با قابلیت لوله شدن بهره می برد. ظهرهای جمعه و بدون در نظر گرفتن ترافیک قایق‌ها، این سازه هیدرولیکی فعال شده و عابران و بازدیدکنندگان منتظر را سرگرم می کند.

پل غرق شده، هال اشترن، هلند
1439_398

ساختن پل بر فراز آب‌های خروشان اقدامی عاقلانه محسوب شده، اما ساختن پل در عمق آب طرحی غیر منتطقی به نظر می رسد. با این وجود، “رو کاستر” و “آد کیل” چنین ایده‌ای را در دهکده “هال اشترن” محقق کرده‌اند. “پل غرق شده” که به نام “پل نامرئی” نیز شناخته می شود، در خندقی دفاعی واقع در “فورت دی روور” قرار دارد. این خندق برای حافظت هلند در برابر تهاجم فرانسه و اسپانیا طی سال‌های ۱۷۰۰ میلادی ساخته شده بود.

چرخ فال کرک، فال کرک، اسکاتلند
1440_521

برای ارتباط کانال “یونیون” به کانال “فورث اند کلاید”، شرکت “بریتیش واترویز” در سال ۲۰۰۲ “چرخ فال کرک” را طراحی کرد. این راه حل عجیب به کشتی‌ها اجازه می دهد تا به محفظه‌ای که قابلیت چرخیدن دارد وارد شده و از طریق آن به کانال دیگر دسترسی داشته باشند.
منبع: ۱۱۸ سفر